Ami biztos, ma már tudósok által is bizonyított tény, a jó bor mértékletes, rendszeres fogyasztása egészséges!  A vörösborban található vegyületek csökkentik a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Francia kutatók megállapították: napi 1,5-2 dl bor fogyasztása csökkenti a koleszterin és triglicerid-szintet, erősen antioxidáns hatású. Ez azt jelenti, hogy ennyi bor fogyasztása kifejezetten mérsékli az érelmeszesedés kialakulását. Vizsgálatok is megerősítették, hogy naponta egy pohárnyi, 1,5-2 dl bor kb. 15 százalékkal csökkenti a szívinfarktus rizikóját. A borban lévő anyagok csökkentik az inzulinrezisztenciát, kedvező hatással vannak az anyagcserére, csökkentik a pulzust és a szívet jó energetikai állapotba hozzák.

Kalcium- és magnéziumtartalmának köszönhetően nem csupán az ízületek, a csontok állapotán is segít. Gyógyhatású tabletta is készült, hogy az alkoholt mellőzve bárki élvezhesse a pozitív hatásokat. A szőlőmag őrleménye semlegesíteni a szervezetőnkben termelődő szabadgyököket és 18x több hatóanyagot tartalmaz a C-vitaminnál és 50x erősebb antioxidáns az E-vitaminnál. Napi egy teáskanál szőlőmag őrlemény fogyasztása élénkíti az agyműködést, erősíti az immunrendszert, illetve az érszűkület és az érelmeszesedés megelőzése céljából is hasznos. Ajánlott fizikai munkát végzőknek sportolóknak, az erős érrendszer kiépítésére, az ízületek védelmére, és a stressz-tűrő képesség fokozására.

Ennek tükrében, egy olyan receptet osztok meg ma veletek, amely téli estéken szívmelengető hatással bír. Jöjjön hát a forralt-bor. Már a levegőben lengedező illatok is jókedvre derítik az embert, az isteni finomságot kortyolva pedig szinte érezhetjük, ahogy átjárja sejtjeinket a meleg. 

A forralt borról elmondható, ahány ház annyi szokás. 

Én a gyümölcsökkel felturbózott változatát készítem, nekem valahogy az az IGAZI. 

Ebben az esetben, a gyümölcsöket megpucoljuk, és nagyobb darabokra vágjuk. Almát, körtét, szilvát, esetleg kopaszbarackot szoktam használni. A neve ellenére soha ne forraljuk fel a bort, mert akkor elillan belőle az alkohol. 

Tegyük fel főni, a gyümölcsöket kicsit több vízben, mint amennyi ellepi őket. Keverjük hozzá a mézet vagy a barnacukrot és a fűszereket. Közepes lángon pároljuk, amíg el nem éri a forrás előtti állapotot.  Adjuk hozzá szeletelt citromokat, és a bort. Én szoktam egy kis rafinériát alkalmazni, ami egy kis plusz bukét varázsol a receptbe. Amikor a bort hozzáadom, belelógatok pár percre egy almás-fahéjas vagy egy szilvás-fahéjas tea-filtert.

Főzzük így is őket pár percig, de a forrás előtt vegyük le a tűzről. Hagyjuk rajta a fedőt még 5 percig, hiszen ekkor állnak össze az ízek. A citromot távolítsuk el, mert megkeseredik tőle a nedűnk, a többi gyümölcs fogyasztható!  

Hozzávalók:

- 750 ml száraz vörösbor

- 2-3 szem alma vagy körte

- ízlés szerint nádcukor vagy méz

- 2 rúd fahéj, pár szem szegfűszeg és szegfűbors

- 2 szelet citrom

- 1 teafilter (almás-fahéjas)